Jaki typ ma Twoja skóra?

by - 20:50Sklepy z kosmetykami uginają się pod ciężarem nowości. Coraz częściej zaglądasz do drogerii internetowych, w których wybór jest jeszcze większy albo kupujesz kosmetyki, które polecają wszyscy. A skoro tak wiele osób coś poleca, to dlaczego i Twoja skóra miałaby na tym nie skorzystać?
Po jakimś czasie okazuje się, że krem, który kupiłaś za niebotyczną sumę pozapychał wszystkie pory na Twojej twarzy, a skóra świeci się jak latarnia…
Co mogło pójść nie tak?

Nie pozjadałam wszystkich rozumów i nie uważam się za eksperta w każdej dziedzinie;), ale wiem, że mogę pomóc Ci w rozwiązaniu pewnych kosmetologicznych zagadek.
Mam dla Ciebie dzisiaj jedną bardzo cenną wskazówkę, o której napiszę za chwilkę.

Dzisiejszy wpis ma skłonić Cię do tego, żebyś zaczęła obserwować swoją skórę; żebyś dokładnie przyjrzała się jak zachowuje się ona zaraz po przebudzeniu i jak reaguje, gdy nagle odstawisz dotychczas używane kosmetyki.
To co, jesteś gotowa, żeby poznać rodzaj swojej skóry?;)Brzmi banalnie, ale czy wiesz, że tak naprawdę niewiele z nas wie jak określić rodzaj swojej cery.

Wszystko powinno stać się proste, jeśli zapamiętasz, że wyróżniamy 4 podstawowe typy skóry: NORMALNĄ, SUCHĄ, MIESZANĄ i TŁUSTĄ.
Żeby trochę w tym podziale namieszać, kosmetolodzy wyodrębniają dodatkowe podtypy, które mogą występować jednocześnie z wymienionymi wcześniej rodzajami skóry.
Dlatego właśnie często słyszy się np. o skórze suchej i WRAŻLIWEJ, NACZYNIOWEJ, ATOPOWEJ, czy tłustej lub mieszanej, a do tego jeszcze TRĄDZIKOWEJ.

Najpierw zajmiemy się bazą. Pozwól jednak, że dopiero w kolejnych wpisach przejdę do bardziej szczegółowych kwestii związanych z pielęgnacją każdego typu skóry. ;)


Tym ideałem jest SKÓRA NORMALNA. Każdy z nas dąży do tego, aby stać się posiadaczem takiego rodzaju skóry.
W normalnym świecie ideały albo nie istnieją albo występują niezwykle rzadko i osoby z cerą normalną możnaby policzyć na palcach jednej ręki. Z pewnością częściej spotkasz się z taką skórą u kobiet niż u mężczyzn (swoją drogą o męskiej skórze pisałam więcej tutaj;)).

Jak zgadnąć, że Twoja cera jest normalna?

Nie trzeba zgadywać – wystarczy zaobserwować ;)

Po przebudzeniu spójrz w lustro.Jednym słowem można powiedzieć, że skóra normalna, to skóra bez wymagań. Sama z siebie wygląda dobrze i nie trzeba jej w tym pomagać.
Jeśli Twoja skóra zachowuje się tak jak to opisałam, to znak, że jesteś szczęśliwą posiadaczką skóry normalnej. Można tylko pozazdrościć;)To opis idealnie charakteryzujący skórę suchą. Jeśli pasuje on do Ciebie, to znaczy, że masz właśnie taki typ cery.

A co kiedy jednak Twoja skóra w najmniejszym stopniu nie pasuje do wcześniejszych opisów?
Istnieją jeszcze dwie możliwości.Jeśli ten opis pasuje do tego co widzisz w lustrze, to znak, że Twoja skóra jest tłusta. To co dla niej najbardziej charakterystyczne to nadmierna produkcja łoju oraz często towarzyszące zaskórniki i wypryski.

CIEKAWOSTKA:
Sebum produkowane przez skórę zdrową charakteryzuje się odpowiednią zawartością kwasów tłuszczowych, co sprawia, że łój ma odpowiednią konsystencję i swobodnie wypływa z gruczołów łojowych. Równomiernie rozprowadzane jest po powierzchni całej skóry, zabezpieczając ją przed działaniem czynników zewnętrznych.
W przypadku skóry tłustej sytuacja troszkę się komplikuje. Dochodzi do zaburzenia produkcji lipidów, a dokładniej do zmniejszenia zawartości kwasu linolowego (omega-6). To właśnie ten defekt powoduje, że sebum zaczyna mieć bardziej gęstą konsystencję i już tak łatwo nie wypływa z gruczołów łojowych na powierzchnię skóry. Sprzyja to powstawaniu zaskórników, a w konsekwencji zmian zapalnych i wyprysków.

Może zdarzyć się jednak tak, że :
- obserwujesz, że Twoja skóra jest troszkę niezdecydowana: z jednej strony przetłuszcza się w  tzn. strefie T (czoło, nos, broda), a z drugiej, policzki są przesuszone lub normalne.

To charakterystyczna cecha skóry mieszanej.


I tym sposobem posiadasz już komplet informacji bazowych. Teraz czas na mały dodatek;)

Skóra normalna to skóra zrównoważona- optymalnie nawilżona i natłuszczona.
Skóra sucha w związku z uszkodzoną barierą skórno-naskórkową cierpi na nadmierną utratę wody i zmniejszoną zawartość lipidów skórnych.
Skóra tłusta jest nadmiernie natłuszczona. Brakuje jej jednak kwasu linolowego, odpowiedzialnego za prawidłową konsystencję sebum.
Skóra mieszana łączy cechy skóry suchej (przede wszystkim na policzkach) i tłustej (w tzw. strefie T).

Wiesz już, że Twoja skóra może być normalna, sucha, tłusta bądź mieszana. Jednak każdy z tych typów może wykazywać pewne dodatkowe cechy.

SKÓRA WRAŻLIWA
Określenie to sugeruje, że Twoja skóra jest wyjątkowo delikatna. Jeden niewłaściwy ruch, a na jej powierzchni pojawiają się zaczerwienienia, swędzenie, czy pieczenie. Wrażliwość często wiąże się również z nietolerancją tak powszechnie stosowanych środków powierzchniowo czynnych, składników zapachowych, czy silniejszych substancji aktywnych. Taki stan wynika z uszkodzenia bariery ochronnej skóry, przez co traci ona zdolność zabezpieczania Cię przed czynnikami zewnętrznymi. Może on być przejściowy, np. po serii zabiegów kwasami w gabinecie kosmetologicznym lub utrwalony, np. po kuracji retinoidami. Związki te trwale zmieniają strukturę i funkcje skóry.

SKÓRA ODWODNIONA
Odwodnienie to stan, który wskazuje, że Twojej skórze brakuje wody. Może wiązać się to z tym, że dostarczasz jej skórze zbyt mało lub, że Twoja skóra nie potrafi jej zatrzymać w głębszych warstwach. W swoim pierwszym wpisie pisałam dokładnie o budowie i funkcjach bariery hydro-lipidowej skóry. Zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu, a wtedy zdecydowanie łatwiej będzie Ci zrozumieć czym jest odwodnienie i dlaczego tak ważny jest płaszcz ochronny skóry.
Najprościej mówiąc: kiedy bariera hydro-lipidowa zostaje uszkodzona, skóra traci zdolność do wiązania i zatrzymywania wody.


Pamiętaj, że każdy rodzaj skóry może ulec odwodnieniu!

SKÓRA NACZYNKOWA
Jak sama nazwa wskazuje, skóra naczynkowa związana jest z występowaniem rozszerzonych naczynek krwionośnych na powierzchni skóry. Najczęściej pojawiają się one na policzkach lub przy skrzydełkach nosa. Taki typ skóry wiąże się też z towarzyszącym rumieniem i skłonnością do zaczerwienień. Skóra naczynkowa będzie reagować na zmiany temperatury, silniejsze przyprawy, czy stres.

Słyszałaś też pewnie nie raz o skórze trądzikowej, czy atopowej. Taki podział wiąże się z występowaniem konkretnej jednostki chorobowej. O schorzeniach tych napiszę w późniejszym czasie;)

Na dziś to już wszystko. Chciałabym, żebyś po przeczytaniu tego wpisu spróbowała dopasować rodzaj swojej skóry do któregoś z opisów. To podstawa do tego, aby dobrać odpowiedni schemat pielęgnacji.
Zapamiętaj też, że Twoja skóra jest bardzo dynamiczna. Mimo, że wyjściowo może być sucha lub tłusta, w pewnych okresach jej stan może ulec zmianie i pojawić się wrażliwość, czy odwodnienie.

To co, gotowa żeby odrobić dzisiejsze zadanie?;)
Pozdrawiam i zapraszam na kolejne wpisy;)


Spodoba Ci się także

0 komentarze