Cała prawda o SPF

by - 16:42Założę się, że słyszeliście ten skrót nie raz. W końcu widnieje on na wszystkich produktach do opalania, które latem wypełniają niemal każdą półkę w drogerii.
Wszyscy wiemy, że im wyższy SPF tym lepiej. Ale tak właściwie, co oznacza ten skrót i jak prawidłowo go rozszyfrować?
Jeśli ciekawi Was ta kwestia, zapraszam do przeczytania dzisiejszego wpisu do końca;)

Panuje ogólne przekonanie, że SPF informuje o tym, jak długo można się bezpiecznie opalać lub np., że SPF 30 to dwukrotnie wyższa ochrona niż SPF 15. Oczywiście jesteśmy też przekonani, że jeśli posmarujemy skórę kremem z filtrem SPF 50 to możemy wylegiwać się bezkarnie na słońcu godzinami.

Wszystkie te przekonania są niewłaściwe, a niestety zauważyłam, że zdominowały one większość informacji na ten temat w Internecie i we współczesnych czasopismach.

Zacznijmy od rozszyfrowania samego skrótu.Informuje on nas o tym, ILE PROMIENI UV dotrze do naszej skóry, a ile zostanie zablokowanych.
Przyjmijmy, że ilość promieniowania, która ma kontakt ze skórą to 100%.
Jeśli chcemy się dowiedzieć ile słońca dotrze do skóry po zastosowaniu kremu z filtrem wystarczy podzielić liczbę 100 przez współczynnik ochrony np.:Pierwszy przykład oznacza, że jeśli posmarujemy się filtrem SPF15, nasza skóra będzie chroniona w 93%, a 7% promieniowania przez nią przeniknie.
Filtr SPF30 wychwyci już ok. 97% promieni słonecznych i przepuści 3,3%.
Z kolei kremy o SPF50 zablokują 98%  promieniowania i przepuszczą 2%.

Jak widzicie żaden współczynnik nie zapewnia 100% ochrony!
Może się wydawać, że zablokowanie 98% promieniowania to wystarczająca ochrona, zapewniająca bezpieczne opalanie. Ale pamiętajcie, że nawet 2% ultrafioletu docierającego do powierzchni skóry może wywołać rumień i przekrwienie skóry.
Nie mówiąc już o współczynnikach ochrony poniżej 15. 7% promieniowania docierającego do naszej skóry może spowodować poważne zmiany w jej strukturze, dlatego nie ma większego sensu stosowanie preparatów o SPF poniżej 15.
Są one zwyczajnie nieskuteczne. Nie pełnią swojej funkcji prawidłowo.
Jeżeli chcemy świadomie ochronić się przed poparzeniem i innymi negatywnymi skutkami wywoływanymi przez promieniowanie UV, wybierzmy produkty o najwyższym współczynniku ochrony.
I pamiętajmy, że w przypadku opalania najważniejszy jest zdrowy rozsądek;)

Mam nadzieję, że teraz świadomie będziecie wybierać produkty do opalania.

Pozdrawiam i zapraszam na kolejne wpisy;)

Spodoba Ci się także

2 komentarze