O rozstępach słów kilka…

by - 08:13Jakie są 2 najbardziej dokuczliwe problemy estetyczne związane z okolicą ud, bioder i brzucha?
Każda kobieta bez zastanowienia odpowie: CELLULIT i ROZSTĘPY!
Jedni borykają się z jedną z tych dolegliwości, a inni muszą stawić czoła jednemu i drugiemu.
Wtedy pielęgnacja z przyjemności staje się koniecznym obowiązkiem, a i tak nie zawsze przynosi ona zadowalające rezultaty.
Zbliża się lato i za chwilę rozpoczniemy sezon bikini :D Super sprawa, jednak nie dla wszystkich…Czy jest nadzieja na poprawę wyglądu skóry?
Dzisiejszy wpis to kompendium wiedzy o rozstępach. Warto najpierw poznać wroga, aby rozpocząć skuteczną walkę;)
Wpis zarówno dla Pań jak i Panów. Bo o ile cellulit praktycznie zawsze dotyczy kobiet, o tyle z rozstępami mierzą się obie płci. Zerknijcie co dla Was przygotowałam;)

Czym są rozstępy?
Rozstępy to wrzecionowate pasma ścieńczałej skóry.
Mogą przybierać kolor czerwony lub biały i mają pofałdowaną strukturę. Ich układ jest równoległy.
Kolor rozstępów zależy od FAZY ROZWOJU  zmian.
Początkowo na skórze widoczne są czerwone lub sinoczerwone wypukłe pasma. Zmianom towarzyszy obrzęk. Często sygnałem alarmowym przed wystąpieniem rozstępów jest silny świąd, ale nie jest to regułą. To tzw. FAZA ZAPALNA.
W tym stadium rozstępy tkwią na skórze do pół roku od wystąpienia pierwszych zmian.
Kolejny etap to zmiana koloru rozstępów na białawy i wyraźne ich zapadnięcie. Znika również stan zapalny i towarzyszący obrzęk. Rozstępy wkroczyły w FAZĘ ZANIKOWĄ, nazywaną też FAZĄ BLIZNOWACENIA.
Na tym etapie, tak jak nazwa wskazuje, mamy do czynienia ze zmianami o charakterze BLIZNY, w której zdrowa skóra została zastąpiona tkanką łączną włóknistą.Bardzo ważne jest to żeby zacząć walkę z rozstępami jak tylko zobaczymy, że pojawiły się na skórze. Dlaczego to jest tak istotne?
Kiedy zmiany są „świeże” jest duża szansa na ich zredukowanie bez użycia silnych środków. Taka tkanka reaguje jeszcze na składniki zawarte w preparatach kosmetycznych. Problem pojawia się przy rozstępach w fazie zanikowej. Blizny nie są już tak proste do usunięcia. To tkanka pozbawiona naczyń krwionośnych i przydatków skórnych ( m.in. gruczołów łojowych, potowych). A więc, składniki aktywne nie mają jak przeniknąć do skóry, bo to właśnie naczynia krwionośne odpowiadają za transport niezbędnych substancji i odżywienie.

Znasz już podstawy. Teraz czas na przyczyny powstawania rozstępów.

W poprzednim wpisie na temat Pielęgnacji skóry w czasie ciąży porównałam proces powstawania rozstępów do dmuchania gumowego balonu.
Wyobraź sobie, że balon to nasza skóra. Wdmuchując coraz większą ilość powietrza balon zwiększa swoją objętość i rozciąga się. Jednak kiedy guma przestaje być wystarczająco sprężysta i wytrzymała, balon pęka. Tak samo sprawa wygląda z naszą skórą.
Co odpowiada za sprężystość i wytrzymałość skóry?
To dwa niezwykłe białka: KOLAGEN i ELASTYNA. Tworzą one rdzeń skóry właściwej i chronią przed rozciągnięciem. Jednak w pewnych warunkach i one zawodzą:(

Czy wszyscy musimy bać się rozstępów?
Niekoniecznie, ale założę się, że niewielki odsetek populacji nie ma na skórze ani jednego rozstępu.;)
Te zmiany są niejako wpisane w nasz rozwój.
Dodatkowo większe prawdopodobieństwo, że zmiany się pojawią jest związane z MŁODYM WIEKIEM. Dlatego np. ciąża w wieku 18-24 lata wiąże się z największym ryzykiem powstania rozstępów. Im późniejszy wiek, tym to ryzyko jest zdecydowanie mniejsze.


Podstawową przyczyną ich powstawania są CZYNNIKI GENETYCZNE.
U niektórych osób występuje osobnicza skłonność do produkcji „gorszej” jakościowo ELASTYNY. W takich warunkach elastyna nie pełni prawidłowo swojej funkcji i nie jest w stanie sprostać nadmiernemu obciążeniu. Pewne badania wykazały, że u osób z rozstępami występują zmiany w czterech regionach genu kodującego elastynę (na siedem przebadanych). Związek rozstępów z genetyką jest nierozerwalny.

Zaraz za czynnikami genetycznymi pojawiają się CZYNNIKI FIZJOLOGICZNE:
- OKRES DOJRZEWANIA,
- CIĄŻA.
Dodałabym do tego STYL ŻYCIA – zwiększoną aktywność fizyczną i przyrost masy mięśniowej oraz NADWAGĘ i nadmiar tkanki tłuszczowej.

Wszystkie wymienione stany fizjologiczne wiążą się z silnym ROZCIĄGANIEM SKÓRY.
W okresie dojrzewania szczególne miejsca lokalizacji rozstępów u kobiet to uda, biodra i pośladki. Mężczyźni mogą zaobserwować zmiany na barkach i plecach.
Proces wzrostu to naturalna kolej rzeczy. W pewnych momentach może on przebiegać trochę szybciej i wtedy skóra nie daje rady tak szybko przystosować się do zastanych warunków. Nadmiernie rozciągnięta, pęka.

Podobnie sprawa wygląda w czasie ciąży. W tym przypadku zmienia się jedynie lokalizacja zmian. W większości przypadków jest to brzuch i okolice piersi.
Wspólną cechą, która łączy dojrzewanie i ciążę są towarzyszące ZMIANY HORMONALNE, które mają ogromny wpływa na jakość skóry i zwiększają podatność na występowanie rozstępów.

A co z treningiem na siłowni?
Wszystko wygląda podobnie. Przyrost masy mięśniowej wiąże się z rozciągnięciem skóry. Jeśli trenujemy w sposób nieodpowiedni, bo zależy nam na jak najszybszych efektach, pojawienie się rozstępów to niestety pewniak.
Szybki przyrost masy ciała to również prosta droga do powstania rozstępów. Dlatego tak ważne jest unikanie „skoków” wagi.

Ostatnia grupa to STANY CHOROBOWE.
Choroby, które są powiązane z rozstępami mają podłoże ENDOKRYNOLOGICZNE,  czyli HORMONALNE.
Głównym winowajcą jest nadmiar HORMONÓW STEROIDOWYCHKORTYKOSTEROIDÓW.
Taka sytuacja ma miejsce w przypadku nadczynności nadnerczy, czy zespole i chorobie Cushinga.
Hormony powodują, że grubość skóry znacznie się zmniejsza, a komórki skóry właściwej – FIBROBLASTY produkują białka o zmienionych funkcjach. KOLAGEN i ELASTYNA nie są tak wytrzymałe jak w  stanie równowagi hormonalnej, dlatego rozstępy tworzą się zdecydowanie łatwiej.
Podobne działanie wykazują LEKI STERYDOWE. Jest jednak pewna różnica.
Leki przyczyniają się do powstania bardziej zaawansowanych zmian na skórze.

Innymi chorobami, którym warto się przyjrzeć są ANOREKSJA i znaczne NIEDOŻYWIENIE.
Zaraz, zaraz, przecież wspominałam, że rozstępy są związane z nadmiernym rozciągnięciem skóry, a w przypadku niedożywienia efekt jest odwrotny…
Związek tych zaburzeń z rozstępami polega na tym, że organizm pozbawiony odpowiedniej ilości składników odżywczych zaczyna produkować gorsze jakościowo białka.
Kolagen i elastyna już nie zapewnią skórze jędrności i sprężystości. Dlatego wystąpienie rozstępów jest jak najbardziej możliwe.

Podsumowując:
Rozstępy powinny nam się kojarzyć z upośledzeniem funkcji kolagenu i elastyny i przede wszystkim czynnikami genetycznymi i fizjologicznymi. Większości z nich niestety nie da się uniknąć. Skoro nie zawsze możemy wyeliminować przyczynę, trzeba zwalczyć skutki w inny sposób. Ale o tym w kolejnym wpisie.


Pozdrawiam i zapraszam na następną część;)

Spodoba Ci się także

4 komentarze

 1. Kto by pomyślał, że da się napisać ciekawy post o rozstępach. A widać da się :D Plus prościutkie, ale czytelne grafiki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie napisałaś o przyczynach i zrozumiale. Grafiki mega.

  OdpowiedzUsuń
 3. mi w okresie dojrzewanie zrobiły się niewielkie rozstępy na biodrach, ale na szczęście nie są one dla mnie problemem

  OdpowiedzUsuń
 4. w pierwszej ciąży uniknęłam rozstępów, teraz jestem w połowie drugiej i póki co nic się nie zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń