Dzielny rycerz – czyli słów kilka o BARIERZE NASKÓRKOWEJ

by - 16:49


Jak to możliwe, że gdy wokół znajduje się mnóstwo alergenów, wirusów, bakterii                       i zanieczyszczeń nasza skóra nie wchłania wszystkiego jak gąbka?
Natura zaopatrzyła nas w pewną tajną broń, której elementy pilnie strzegą dostępu do głębszych warstw skóry. Co to takiego?

Odpowiedź brzmi BARIERA NASKÓRKOWA.

Słowo bariera może kojarzyć się z całkowitym zablokowaniem dostępu. Jednak w tym przypadku nie jest to 100% zapora. Ma ona charakter PÓŁPSZEPUSZCZALNY, tzn,         że selektywnie przepuszcza różne substancje.
BARIERĘ NASKÓRKOWĄ tworzy kilka elementów
- warstwa rogowa naskórka (stratum corneum), 
- płaszcz hydro - lipidowy,
- kwaśne ph skóry.

Ale zacznijmy od początku…

        Rysunki i schemat - by Ola Rudzka ;)

Warstwę rogową można porównać do cegieł połączonych zaprawą murarską
CEGŁY to KORNEOCYTY, czyli zrogowaciałe komórki naskórka, a ZAPRAWA MURARSKA to SPOIWO MIĘDZYKOMÓRKOWE złożone z lipidów i wody nasyconej rozmaitymi związkami chemicznymi.

CEMENT MIĘDZYKOMÓRKOWY = SZCZELNOŚĆ BARIERY = 
ODPORNOŚĆ NA CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE

Bardzo ważne jest też odpowiednie nawodnienie skóry i tu rola należy do KORNEOCYTÓW,  a właściwie do tego co znajduje się w ich wnętrzu.
Korneocyty zawierają NMF - naturalny czynnik nawilżający o właściwościach HIGROSKOPIJNYCH (wchłanianie wody).
NMF to głównie AMINOKWASY i SOLE.

Do tego wszystkiego niezbędna jest jeszcze prawidłowa ochrona z zewnątrz, czyli PŁASZCZ HYDRO-LIPIDOWY. To mieszanina tego, co naturalnie jest wydzielane przez gruczoły naskórka, czyli SEBUM + POT. Oprócz tego w skład płaszcza wchodzą też lipidy zewnętrznej warstwy naskórka.

SEBUM zawiera składniki o działaniu bakterio- i grzybobójczym, a POT ma zdolności HIGROSKOPIJNE, czyli takie jak wspomniany NMF.

Uzupełnieniem tej układanki jest KWAŚNE pH skóry (5,5). Jest ono niezbędne, żeby zahamować rozwój wszelkich drobnoustrojów. Gdyby skóra nie posiadała kwaśnego pH, różne mikroorganizmy miałyby bardzo dogodne warunki do życia. Dlatego tak istotne jest stosowanie preparatów pielęgnacyjnych o ściśle określonym pH.

Bardzo ważne jest to, że aby skóra była zdrowa i pełniła swoje funkcje, WSZYSTKIE elementy bariery muszą działać PRAWIDŁOWO. Czasami niewielkie zakłócenie choćby w składzie lipidów sebum może spowodować problem. Jednak w pewnych sytuacjach jest rozwiązanie!!! 
Możemy poszukać składników bariery naskórkowej w preparatach kosmetycznych i spróbować zadziałać od zewnątrz;)

Co warto wypróbować:

- tradycyjny krem nawilżający do skóry tłustej i mieszanej Fitomed 
   zawiera składniki NMF-u (mleczan wapnia, magnez PCA, hialuronian sodu),
- koncentrat nawilżający z liposomami Fitomed - również zawiera hialuronian sodu
   i sól magnezu PCA (NMF),
- Iwostin HYDRATIA Fizjologiczny krem z ceramidami SPF 15 - tutaj znajdziemy        zarówno składniki NMF-u oraz dodatkowo ceramidy roślinne i mocznik,
- na stronach z półproduktami np. mazidla.com, czy e-naturalne.pl, znajdziemy NMF,     który możemy wykorzystać do przygotowania własnych formulacji albo zwyczajnie dodać       do serum, czy tonik.

Pozdrawiam ;*


Spodoba Ci się także

0 komentarze